TEKSTİLLERİN ÇEVREYE ETKİSİ

Tekstilde Kirlilik Kaynakları Tekstil endüstrisi kompleks bir endüstridir. Liflerin, ipliklerin veya kumaşların üretim, boyama, terbiye işlemleri ve dağıtımı, büyük, komplike, pahalı makinelerin ve çeşitli kimyasal maddelerin yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Tekstil materyalleri ve çevre arasındaki etkileşim, iki ayrı unsurun oluşturduğu karmaşık bir durumdur. Birincisi, çevrenin tekstil mamulünün özellikleri üzerinde sebep olabildiği, genellikle bozuşma olarak nitelendirilen, değişim… Devamını oku »

DÜNYADA TEKNİK TEKSTİL SEKTÖRÜ

Dünyada Teknik Tekstil Sektörü Teknik tekstil endüstrisinin faaliyet alanı genellikle olduğundan daha küçük görülmektedir. Halbuki bir çok ülkede teknik tekstiller, tekstil endüstrisi üretiminin son ürün tüketiminin %40’ından fazlasını kapsamaktadır. Dünya teknik tekstil endüstrisi ve pazarına yönelik istatistiksel veriler teknik tekstil ürünlerinin kullanım alanlarının çok geniş ve kapsamlı olması nedeniyle sektörü gerçek anlamda yansıtmamaktadır. Diğer taraftan… Devamını oku »

SIVILARDA YOĞUNLUK ÖLÇÜMÜ

Sıvılarda yoğunluk ölçümü için kullanılan dalıcı ve yüzücü aletler “areometre’‟olarak adlandırılır. Areometrelerin temel ilkesi, sıvının kaldırma kuvvetinin sıvı yoğunluğu ile doğru orantılı olmasıdır. Sıvı içine daldırılarak kullanılır. Areometreler doğrudan yoğunluğu verecek şekilde işaretlenebildikleri gibi Bome (Baumé), alkol yüzdesi, süt yoğunluğu vb. de derecelendirilebilirler. Bu durumda, bomemetre, alkolimetre, laktodansimetre gibi isimler alırlar. Areometrelerin esası, aynı cismin… Devamını oku »

PROTECH-PERSONEL VE EŞYA KORUMA TEKNİK TEKSTİLLERİ

Protech (personel ve eşya koruma) Kişisel koruyucu giysi üretiminde teknik tekstil kullanımı, jeotekstillerden sonra en fazla ve en tutarlı büyüme alanıdır. Endüstriyel koruyucu giysi üretiminde işçinin güvenliği için yükselen standartlar ile birlikte bu ürünlere talebin artması beklenmektedir. Bu tür teknik tekstiller, bıçakla yaralanma ve patlamalar, yangın, aşırı sıcaklık, zarar verici tozlar ve partiküller, nükleer, biyolojik… Devamını oku »

SIVILARDA YÜZEY GERİLİMİ

Yüzey Gerilim Kuvvetleri Katı ve sıvıların en muhteşem özelliklerinden biride yüzey gerilimidir. Yüzey geriliminin günlük hayatımızda farkında olmadan sıkça karşılaştığımız tesirleri olduğu gibi teknik uygulamalarda karşılaşılan tesirleri de vardır. Bir leğen içerisindeki durgun suya dikkatlice baktığımız zaman, su yüzeyi sanki bir zar ile kaplıymış gibi görünür. Bunun sebebi yüzey gerilimidir. Sıvı yüzeyindeki atomların, iç kısımdaki… Devamını oku »

PENYE BANDI DÜZGÜNSÜZLÜK SAPMALARI TESPİTİ

İplik üretim aşamasında penye makinesinde penye bandı düzgünsüzlük sapmaları tespiti, ipliğin kalitesini belirleyen önemli unsurlardan biridir. Penye Bandı Düzgünsüzlük Sapmalarının Tespitinin Amacı Penye iplik üretiminde ince tarak makinesinde amaç, kısa elyafı dökmektir. Penye iplikler daha kaliteli, daha düzgün görünümlü ve daha mukavemetli ipliklerdir. Düzgünsüzlük bant içindeki elyaf kütlesinin sık sık değişiklik göstermesidir. Bant düzgünsüzlüğünde ince… Devamını oku »