PASAPORTLUK ÜRETİMİ

Tanımı, Pasaport, yabancı ülkelere gitmek isteyenlere verilen, yurt dışına çıkış belgesidir. Pasaportluk ise, pasaportun şık ve kullanışlı olmasını sağlamak için yapılan kılıf. İsteğe ve ölçülere göre değişik boylarda, modellerde pasaportluk modelleri vardır. Pasaportluk Ölçülendirme Pasaportluk ölçülerinde uluslararası bir standart yoktur. Ülkelerin pasaport boyutları birbirinden farklı olduğu için pasaportluk için standart bir ölçü yoktur. Örneğin ülkemizin… Devamını oku »

ÜRETİMDE MALİYETİN ELEMANLARI

Teknoloji geliştikçe mamul üretimi, çarpıcı bir biçimde değişmiştir. Etkili bir şekilde çoşku veren gelişmeler yaşanırken buna karşılık kârlılık düşmüş ve genel giderler dramatik bir şekilde artmıştır. Günümüzde teknoloji son derece hızlı bir şekilde gelişmekte özellikle yeni teknolojilerine çağdaş üretim yöntemlerinin kullanılması, günümüz sanayi işletmelerindeki üretim ortamlarını geçmiştekilerden farklı hale getirmektedir. Bilgisayar kullanımı ve otomasyon artışı… Devamını oku »

TEKSTİLDE ÜTÜLEME ÇEŞİTLERİ

Ütüleme; giysilerde buruşukların açılması ve katlanmış kısımların düzeltilmesi, giysilere form ve stabillik kazandırmak amacı ile nem, ısı ve basınç faktörleri kullanılarak yapılan işlemdir. Isı ve/veya buhar ve/veya vakum ya da bunların hepsiyle birlikte  basınç uygulamak suretiyle kumaşlar ve giysiler kırma yapma, form verme ve buruşuklukları giderme sağlanır. Yaratılan ütü etkisi ile giyene göz alıcı bir… Devamını oku »

YUVARLAK ÖRME MAKİNE AYARLARI

Desenlendirme Sisteminin Ayarları Yuvarlak örme makinelerinde desenlendirme mekanizması, iğneleri tek tek kontrol eden veya iğne hareketlerini düzenleyen makine elemanıdır. Yuvarlak örme makinelerinde desenlendirme iki şekilde yapılmaktadır. İğne seçimi ve kumandası ile desenlendirme: İğne kumandası desen yapımına ve plakalar üzerindeki iğnelerin düzenlenmelerine yardımcı olur. Yuvarlak örme makinelerinde iğne seçimi ve kumanda edilmesi 3 farklı şekilde yapılabilir.… Devamını oku »

YUVARLAK ÖRME TEKNİĞİ

Yuvarlak örme makineleri, iğnelerin dairesel yatak (silindir veya silindir-kapak) üzerine dizildiği, buna bağlı olarak diğer örücü elemanların iğnelere uygun dairesel şekilde yerleştirildiği örme makineleridir. Genel olarak iğneler ve iğne yatakları hareketli, iplik veya çelikler sabit sistemine göre çalışmaktadır. Yuvarlak örme makinelerinde örücü elemanlar ve yardımcı örgü elemanları dairesel olarak yatay veya dikey durumdaki iğne yataklarına göre konumlandırılmıştır. Çift plakalı… Devamını oku »

ÖRME MALİYET HESAPLARI

Maliyet, bir amaca ulaşmak için katlanılan fedakârlıkların tümüdür. Maliyet kavramının muhasebe konusu içerisine girebilmesi için katlanılan fedakârlıkların para değeri ile ölçülebilir olması gerekmektedir. İşletmeler için satın alınan mal bedeli ile bu malın elde edilmesi için yapılmış tüm giderler toplamı (ulaşım, ham madde, üretim, depolama, satış ve pazarlama vb.) o malın maliyetini oluşturur. Maliyet giderinin en… Devamını oku »