VOLAN İLE SÜSLEME

Tarafından | 23 Ocak 2018

Volan Nedir? Daire sistemi ile çalışılan büzgülü, büzgüsüz kumaş kıvrımıdır. Volanlar giyim süslemede yaka, kol, etek kenarlarına geçirilerek uygulanır. Volan Kalıbının Hazırlanması Volan kalıbı iki şekilde hazırlanabilir. Volan geçirilecek yerin ölçüsüne göre bir daire çizilir. İstenilen volan genişliğinde bu daireye paralel bir daire daha çizilir (Volan, açık olmayan yere geçirilecekse kesmeden kullanılır.). Büyükçe bir daire… Devamını oku »

BÜZGÜ İLE SÜSLEME

Tarafından | 22 Ocak 2018

Büzgü Nedir? Kumaşın bir ucundan istenilen yere kadar oyulgama dikişi veya makinede büzgü ayarı ile meydana gelen ve kumaşın bolluğunu azaltan sık, küçük pililerdir. Bolluk vermek ya da süslemek amacıyla yapılan, toplayarak tutturma işlemidir de diyebiliriz. Büzgüler yapılış şekillerine göre isim alır. Düz büzgü Kordon veya fitil geçirerek yapılan büzgüler Kumaş iplikleri çekilerek yapılan büzgüler… Devamını oku »

FIRFIR-FARBELA İLE SÜSLEME

Tarafından | 21 Ocak 2018

Fırfır-Farbela Elbise, bluz, gömlek süslemesinde kullanılan, büzgülü, pilili, düz veya verev kumaş bandına fırfır ya da farbela denir. İstenilen uzunluğu elde etmek için birden fazla farbela parçası birbirine eklenir. Bu parçaların aynı iplik yönünde birbirine eklenmesi, desenliler ve karelilerin aynı deseni izleyecek şekilde kesilmesi gerekir. Fırfır iki türlü kullanılır: Tek taraflı fırfır Çift taraflı fırfır… Devamını oku »

PİLİ İLE ELBİSE SÜSLEME

Tarafından | 20 Ocak 2018

Pili, Kumaşa bolluk, rahatlık vermek ya da süslemek amacıyla, kumaşı düzenli aralıklarla üst üste getirerek yapılan katlama işlemine denir. Pili, kumaş istenen pili biçimine göre katlandıktan sonra üzeri belli bir noktaya kadar dikilerek ya da dikilmeden, ütülenerek yapılır. Katlama Şekline Göre Pili Çeşitleri Tek Taraflı Pili: Kumaşı belli aralıklarla tek yönde katlayarak yapılan pilidir. Tek… Devamını oku »