ETAMİN KUMAŞ İŞLEME TEKNİĞİ


Tarafından | 12 Ağustos 2016

Etamin, kullanılan kumaşın etamin kumaşı (karelere bölünmüş) olarak adlandırılması nedeniyle kanaviçe, goblen, çarpı, yarım çarpı işlerine verilen bir diğer isimdir.

Başka bir kumaşa teğellenerek desenin aktarıldığı işlere kanaviçe denmekte, direkt olarak, başka bir kumaşa aktarmadan bu kumaşın üzerine yapılan modellere, etamin pano veya etamin tablo denilmektedir.

Uzun süre önce; bu tanımı goblen ana başlığı altında toplayıp, modelin kumaş üzerine basılı olduğu türlerini “Baskılı goblen”, Düz kumaş üzerine şema yardımıyla aktarım yapılanını “şemalı goblen” olarak adlandırmıştık. Dolayısıyla her üç isim için de geçerli olan bir ortak nokta var.

Etamin Nasıl İşlenir?

İster goblen, ister kanaviçe, ister etamin olarak adlandıralım, temelde kullanılan işleme tekniği değişmez.
İğne ile kumaşa atılan yarım çarpılar dan oluşur. Modeline göre ve kumaş sıklığına göre katlarına ayrılabilir “Muline” ipliğin 2-3 katı kullanılabilir veya yarım çarpı yerine çarpı işi olarak işlenebilir.

Çarpı işi de olsa teknik yine aynıdır. Yarım çarpı da bir tarafa doğru işleme yaparken çarpı işinde aynı sıra tekrar yarım çarpı ile geri dönülerek çarpı oluşturmaktadır.

Elbette görsel olarak çok kolay olarak anlatılabilecek olan  çarpı işi tekniğini yazıya dökmek daha zor. Hatta işlemekten de zor diyebiliriz.

Etamin İşleme Tekniği

Çarpı işi veya bilinen diğer adıyla etamin işi, yapımı zor olmayan fakat oldukça vakit alan bir çalışma. Bu nedenle bol da sabır gerektiriyor. İşlemenin bitmiş halini görebilmek, günler hatta haftalar alabiliyor. Diyet listelerinde sık sık rastladığımız “kibrit kutusu büyüklüğünde” benzetmesi, saatlerce işlenen bölümü izah etmek için isabetli bir seçim. Bu durum, renk geçişlerinin fazla olduğu işlemeler için geçerli. Tek renkli işlemelerde durum çok daha basit. Çarpı işiyle ilgili yazılarıma gelen yorumlarda sıklıkla karşılaştığım sorular, iplik-etamin seçimi ve şemaların nasıl okunacağı yönünde oluyor. Elimden geldiğince cevaplamak için çarpı işi nasıl yapılır başlıklı bir yazı hazırladım.

Çarpı işinde genellikle Muline iplikler tercih ediliyor. Muline iplik 6 kattan oluşuyor. İşlemede kullanılacak kat sayısı, kullanılacak olan etaminin count değerine göre belirleniyor.

etamin-1

Etamin Count(ct) Değeri Nedir?

Etaminin dokuma sıklığına count ya da kısa yazılışıyla ct. adı veriliyor, 6, 11, 14, 16, 18.. şeklinde numaralandırılıyor. Santimetre başına düşen ilmek sayısı olarak da düşünebiliriz. Dokuma sıklığı arttıkça count değeri yükseliyor, azaldıkça düşüyor.

Örneğin, piyasada en sık rastlanan etamin çeşidi olan seccadelik etamin 6 ct.dir. Seccadelik etamin seyrek dokunduğu için gözenekleri iridir. Fotoğrafta gördüğünüz işleme, halen devam etmekte olduğum bir işleme ve etaminin count değeri 14. Seccadelik etamine oranla daha sık dokunmuştur.

Renk geçişleri fazla olan detaylı işlemeler için çoğunlukla 14 count etamin kullanıyorum. 14 ct. için muline ipliğin sadece iki katını kullanmak yeterli. Count değeri düşük olan etaminlere işleme yapmak için iplik kat sayısı arttırılmalıdır.

Çarpı işi şemaları, yapılacak olan işlemenin tüm bilgilerini aktaran bir kılavuz niteliğinde oluyor ve işimizi kolaylaştırıyor. Açıklamalara, şu an işlemekte olduğum işlemenin şeması üzerinden devam edelim.

 

Şemanın sol bölümünde, işlemede kullanılacak ipliklerle ilgili bilgilere yer verilmiş. Her iplik rengi için bir sembol, bir kod numarası ve iplik rengi açıklaması yazılmış. İlk sıradaki renk “light pink”, DMC iplik kodu 151 ve pembe kare içerinde daireden oluşan bir sembolü var.

Sağ bölümde ise her bir kare bir sembol içeriyor. Sembollerin hangi renk ipliğe karşılık geldiğini sol bölüme bakarak tespit ediyoruz.Diyelim ki bu şemaya göre iplikler ve etamin alındı sıra işlemeye geldi. Tüm şemalarda, işlemenin bitmiş halinin ölçüsü mutlaka yazılıdır. Kenarlarından fazlalık bırakarak kesilen etaminin ipliklerinin atmaması için kenarlarını sürfile yapabilirsiniz veya benim gibi yapıp bu aşamayı direk atlayabilirsiniz.

etamin-2

Etamin İşlemeye Nereden Başlanır?

Bu işin ustalarının önerisi işlemeye tam orta noktadan başlanması yönünde ama ben en alt bölümden başladığımda daha rahat işlediğim için o şekilde başlıyorum.

İşlemeye, fotoğrafta kırmızı daire içerisine aldığım bölümden başlayacağımızı varsayalım. Gördüğümüz sembol bir çarpı işareti. Sol bölüme gidip çarpı işaretli sembolün hangi iplik kodu ile işleneceğine bakıyoruz. İpliklerimiz dmc marka ise 928 kodlu muline ipliğin 2 katı ile işlemeye başlayabiliriz. En üstteki çarpının her zaman aynı yöne bakmasına dikkat ederek işlemeyi de unutmuyoruz.

İşlemenin tamamı bittikten sonra daha net bir görünüm için, şemada belirtilen bölümlere elde makine dikişi yaparak kenar çizgisi uyguluyoruz. Bu işlem şemalarda “backstitch” olarak geçiyor. Backstitchde kullanılacak renk kodları ve muline iplik kat sayısı da tüm şemalarda belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir