Etiket Arşivi: Kumaş boyama teknikleri

JET BOYAMA MAKİNESİ

Tarafından | 7 Kasım 2017

JT Boyama Makinesi Çalışma Prensibi Jet kumaş boyama makineleri çektirme yöntemi ile kesikli (diskontinü) olarak çalışan, yüksek sıcaklık ve basınç altında tüp veya halat şeklinde örme ve dokuma kumaş boyayabilen makinelerdir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan makinelerdir. Bu makineler pamuk, viskon, sentetik ve bunların karışımı (pamuk/polyester, pamuk/polyamid, viskon/polyester gibi) kumaşların boyanmasında ve ön işlemlerinde kullanılır. 1400… Devamını oku »

PAD-JİG YÖNTEMİ İLE BOYAMA

Tarafından | 6 Kasım 2017

Pad-Jig Yöntemi Nedir? Pad-jig, yarı kesikli yöntemlerin sonuncusudur. Bu yöntem, emdirme-jiggerde fiksaj olarak da adlandırılır. Mamul, önce boyar madde çözeltisi ile emdirilir. Ara kurutmadan sonra fiksaj için gerekli olan kimyasal maddeleri içeren flotte ile jiggerde fikse edilir. Boyar maddenin emdirilmesi fulard makinesinde yapılır. Ara kurutmadan sora jigger makinesinde muamele ile uygulamaya devam edilir. Pad -jig metodunda… Devamını oku »

PAD-ROLL YÖNTEMİ İLE BOYAMA

Tarafından | 5 Kasım 2017

Pad-Roll Yöntemi Nedir? Pad-roll yöntemi, emdirme-sıcak bekletme olarak da adlandırılan yarı kesikli yöntemlerden biridir. Pad-batch’ten farklı olarak bu yöntemde 30–60 c’de emdirmeden sonra sıkılarak roliğe sarılan tekstil materyali, termo bekletme kamarası denilen kapalı odacıklarda, sıcakta bekletilir. Emdirildikten sonra sıkılan tekstil materyali, bir IR kurutucudan geçirilerek ısıtılır. Roliğe çok sıkı olmamak koşuluyla sarılarak uygulanan işlemin sıcaklığında… Devamını oku »

PAD-DRY YÖNTEMİ İLE BOYAMA

Tarafından | 6 Mayıs 2017

Pad-Dry Yöntemi Nedir? Bu yöntem, tekstil terbiyesi ile ilgili kaynaklarda açık en kumaş boyamada kontinü bir yöntem olarak anlatılmaktadır. Bu modülün hazırlanması sırasında çok sayıda işletmede araştırma yapılmıştır. Araştırmalar esnasında yetkililerle yapılan görüşmelerden, alınan bilgilerden çıkan sonuca göre bu yöntem çok iyi bilinmemektedir. Bir başka deyişle, pad-dry yöntemi kaynaklarda anlatılan biçimiyle uygulanmamaktadır. İşletme yetkilileri dry… Devamını oku »

PAD-THERMOSOL YÖNTEMİ İLE BOYAMA

Tarafından | 6 Mayıs 2017

Pad-Thermosol Yöntemi Nedir? Thermosol boyama; polyester ve polyester karışımlarının boyanmasına özgü bir yöntemdir. Esası, kuru ısı fiksajı tekniği ile kontinü boyamadır. Özellikle pamuk/polyester karışımlarının reaktif/dispersiyon boyar maddeleriyle boyanmasında büyük önem taşır. Karışım olmayan polyester kumaşların boyanmasında ise hidrofobik karakterinden dolayı düzgün empregnasyon ve kurutma zorlukları nedeniyle kullanımı daha sınırlıdır. Pad-thermosol yöntemi; Boyama flottesi ile emdirme 110-120 OC’de… Devamını oku »

PAD-STEAM YÖNTEMİ İLE BOYAMA

Tarafından | 6 Mayıs 2017

Pad-Steam Yöntemi Nedir Kontinü boyama, boyama işleminin kesiksiz bir şekilde devam ettiği işlem şeklidir. İlk yatırım maliyetinin yüksek olması nedeniyle kontinü boyamalar, sürekli büyük parti boyama yapan işletmeler için daha uygundur. Tüm kontinü boyama yöntemleri, yarı kontinüde olduğu gibi emdirme ile başlar. Ardından yönteme göre fiksaj ve yıkama işlemleri ile devam edilir. Emdirme-buharlama olarak da… Devamını oku »