GÜMÜŞ KAZAZ ÖRÜCÜLÜĞÜ


Tarafından | 29 Temmuz 2017

Tanımı, Kazazlığın sözlük anlamı; eski ham ipekçiliğinde iplik, ibrişim ören, işleyen veya satan kimse olarak tanımlanmaktadır. Günümüzdeki anlamıyla kazazlık; ham gümüş telin ibrişim (naylon, overlok) iplik üzerine çıkrıkta sarılmasıyla oluşan ipliğin farklı tekniklerle ürüne dönüştürülmesidir.

Yörede kazazlığa kazaziye de denmektedir

Tarihi Gelişimi, Yörede yapılan inceleme ve araştırmalarda, kazazlığın tarihi geçmişinin 1900’lü yılların başlarında Rus ihtilalı zamanında yöremize göç eden Kafkas Türklerinden geldiği ve öğretildiği belirtilmiştir. Günümüzde kazazlık, sadece Trabzon’da yapılan bir el sanatıdır.

Kullanılan teknikler:

  • Sürgü tekniği
  • Top örgüsü tekniği
  • Balıksırtı tekniği
  • Ajur tekniği

Kazazlık eskiden sadece tespihlerin ucuna imame yerine takılan püskül (kamçı) olarak yapılıyordu. Günümüzde bu kullanım alanı dışında gelişmeler göstererek değişik takı tasarımları yapılarak üretilmeye başlanmıştır.

Modern ve klasik kolyeler, küpeler, bileklikler, kolye uçları, kol düğmeleri, giyim süslemelerinde düğme, kemer, 33’lük ve 99’luk tespihler yapılmaktadır. Ayrıca gümüş tel yerine çeşitli renkte iplikler (koton, muline, pamuk, sim vb.) kullanılarak nakış, giyim ve takı alanlarında çeşitli tasarımlar yapılmaktadır. Trabzon Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü Pratik Sanat Okulunda verilen kurslarda, yöresel hasır örücülüğü tekniği ile birlikte gümüş kazaz örücülüğü kullanılarak değişik modernizasyonlar yapılmaktadır. Ayrıca yok olmakta olan bu nadide sanatı yaşatarak gelecek nesillere aktarma misyonunu da üstlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir