ŞÖNİL (CHENILLE) KUMAŞ


Tarafından | 19 Temmuz 2017

Şönil Kumaş Türü: İsmini kadifemsi ve tüylü yüzey kazandırılması için çekirdek iplik üzerine katlı lif yerleştirilmesi ile yapılan şönil iplik türünden alan kumaş çeşididir.

Şönil kumaşlar genellikle koltuk kaplamalarında kullanılır, uzun süreli kullanımlar için çok avantajlıdır. Şönil polyester veya pamuklu olarak üretilmektedir.

Tasarımlar şekli genellikle geometrik, ama kuşlar, ağaçlar, çiçekler ve aslen ayrıntılı tasarımlar geneldeucuz kumaşa benzer. Çok az gerçek patiska-gün piyasada olan, ancak tasarımlar diğer şönil kumaş hala kullanılmakta olan ve “patiska baskı” olarak satılmaktadır. Patiska – yumuşak, sıkı dokunmuş ve hafif ve bunu hafif bir parlaklık vermek için tedavi edildikten ince, ince, beyaz keten veya pamuklu kumaş. Bu ağartılmış ya da parça boyalı ve son derece merserize ve tiftiksizdir edilir. Bu hafif bir parlaklık ile sağ tarafta peydahlanmaktadır. Alt nitelikleri pürüzsüz parlak bir yüzeye sahip. Bu şönil kumaşa benzer ama daha sert ve daha az.

Chenille, genellikle spor giyimde ve koltuk örtülerinde kullanılan bir kumaş türüdür. Kumaşın mat, parlak ya da çok yumuşak olmasını sağlayabilecek çeşitli ipliklerden üretilebilir. Chenille kumaş, birçok iplikten yapılmakla beraber yaygın olarak pamuk, viskoz veya polyamid ipliklerinden üretilir. Viskoz ipliktan yapılmış chenille kumaş, şık bir görünüm elde etmek için kullanılır.

Çok hafif olduğu için giyimi rahattır.

Düşük sıcaklıkta ütülenmelidir. Chenille bir ürün banyo gibi nemli bir ortamda kurumaya bırakılırsa, mevcut kırışıklıklar kendiliğinden açılır. Chenille ürünleri temizlemenin en iyi yolu kuru temizlemedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir