(PAN.) AKRİLİK

Tarafından | 27 Şubat 2016

Akrilik Elyaf Nedir?

Akroliğin ositlenmesi sonucunda meydana gelen, keskin bir kokuya sahip ve de renksiz olan bir tür asittir. Akrilik asitler; ısıya, ışığa ya da metallere maruz bırakılırsa bunun sonucunda oluşan polimerlerin genel adına “akrilik” adı verilir. Akriliğin kimyasal formülü CH2=CH COOH’’dür. Akrilik, polimerlerin üretimi için başlangıç maddesi özelliğini taşır.

Doğranmış Akrilik Elyafi

Tekstilde kullanılan yapay elyaflar içinde yüne en çok benzeyenidir.  ISO (Uluslararası Standartlar Organizasyonu) ve BISFA (Uluslararası Sentetik Elyaf Standardizasyon Bürosu) tanımlarına göre kimyasal yapısında en az % 85 oranında akrilonitril içeren elyaflar akrilik elyaf olarak adlandırılırlar. Dünya’nın artan yün ihtiyacı ile yüne benzeyen ve yünün özelliklerine sahip yapay lif geliştirilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda bulunmuştur. İlk Akrilik elyaf 1940’lı yıllarda Amerika’da Du Pont firması tarafından laboratuvarda geliştirilmeye başlanmış, 1945’te pilot tesiste üretilmiş, 1950’den itibaren de ORLON patent adıyla piyasaya sürülmüştür. Önceleri % 100 akrilonitrilin polimerizasyonu ile homopolimer olarak üretilen Orlon, sert ve kırılgan ve boyanması zor olduğu için, ikinci bir monomer ilavesiyle kopolimere dönüştürülmüş ve özellikleri tekstilde kullanıma uygun hale getirilmiştir. Akrilonitril ile komonomerin polimerizasyonundan oluşan akrilik elyaf yaş ve kuru çekim sistemleriyle üretilmektedir. Akrilik % 100 olarak kullanılabildiği gibi, diğer ham maddeler ile karıştırılarak melanj kullanıma da uygundur.

Akrilik Kumaş Nedir?

Akrilik Kumaş, yüne çok yakın özelliklere sahiptir. Ayrıca pamuğa da yani pamuklu kumaşa da çok benzer. Akrilik kumaştan yapılan bir ürüne dokunduğunuzda veya baktığınızda size yünden veya pamuktan yapılmış hissi verir. Kolayca yıkanabilir ve leke tutma oranı oldukça azdır. Aynı zamanda akrilik kumaşlar şeklini uzun süre koruma özelliğine de sahiptirler. Güve gibi çeşitli haşereler, bu tür kumaşa pek uğramazlar. Her türden rengi oldukça iyi bir şekilde tutma özelliğine de sahip olan akrilik kumaşlar, güneş ışığına, olumsuz hava şartlarına karşı oldukça dayanıklıdır.

Akrilik Sağlıklı mıdır?

Akrilik kumaşlar sentetik polimerler olan akrilik liflerinden yapılır. Akrilik ipliklerle dokunmuş kumaşlar, çocuklarda teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozar ve  gribal enfeksiyonlara sebep olabilir. Daha da ötesi, polimerler plastiğin ana maddesidir ve kanserojendir.Vücut ile uzun süre temasında rahatsızlık verip kaşındırma yanma ve terletme yapabilir. Bu nedenle akrilik karışımlı kumaşların iç yüzünde genellikle doğal lifler kullanılması tavsiye edilir.

 Akrilik ve Akrilik Elyafın Özellikleri

 • Yün ve pamuklu tuşesi ve görünümü verilebilme kolaylığı,
 • Kolayca yıkanabilme ve şeklini koruma,
 • Güveye, yağa ve kimyasallara dayanıklılık,
 • Mükemmel haslıkta parlak renklere boyanabilme,
 • Güneş ışığına karşı yüksek haslık ve dayanıklılık
 • Görünüm ve tuşe olarak yüne benzeyen doğallık ve sıcaklık hissi.
 • Akrilik elyafı esnemez..

Akrilik Elyafın Kullanım Alanları

 • Giyim: Süveterler, çoraplar, peluş, yuvarlak örgü, spor giyim ve çocuk giyimi,
 • Ev Tekstili: Halı, battaniye, kilim, döşemelik, kadife kumaşlar ve dolgu kumaşlar,
 • Dış mekan kullanımı: Araba tavanları, tekne örtüleri, branda, dış mekan mobilyaları,
 • Endüstriyel kullanım alanları: Toz filtresi, inşaat yapımında güçlendirici dolgu malzemesi, araba aküleri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir