ATLAS KUMAŞ ÖZELLİKLERİ


Tarafından | 16 Haziran 2017

Atlas, ince ipekten sık dokunmuş düz renkli, sert ve parlak, altın ve gümüş tellerle işlenmiş kumaş cinsidir. Atlas dokunuşuna göre kıymetlendirilen bir kumaştır.

Elbiselik kumaş olarak 8’li çözgü sateni örgüde dokunan parlak bir ipekli kumaştır. İtalyanca tüysüz parlak demek olan talise kökünden adını almıştır.

Atlas, Araplar aracılığı ile 14. yüzyılda Endülüs’ten İspanya’ya ve Avrupa’ya yayılmıştır. 15. yüzyılda ise İtalya ve Fransa’da dokunmaya başlamıştır. Selçuklular atlası Bizanslılardan İstanbul, Osmanlılar da Avrupa’dan Frank atlası adı altında almışlardır. Kadifenin yerine tercih edildiği dönemlerde miski, şehri, Şam ve Maraş atlasları ünlenmiştir.

Atlas (Saten) Bağlantı ve Türevleri

Atlas bağlantı en az beş çözgü ve beş atkı ipliğinden oluşur. Rapordaki her çözgü ipliği bir bağlantı noktasına sahiptir. Yükselme sayısı birden büyüktür; fakat rapordaki iplik sayısı ile söz konusu yükseltme sayısı ortak bölene sahip olmamalıdır. Ancak bu şekilde atlas dokumaya özgü bağlantı noktalarının dağınık hali elde edilir. Söz konusu noktalar birbirine değmezler. Atlas bağlantının diğer adı “Saten”dir.

Atlas Bağlantının Sınıflandırılması

Çözgü Atlası: Kumaş yüzeyinde çözgü ipliklerinin hakim olduğu atlas bağlantıdır. Atkı Atlası: Kumaş yüzeyinde atkı ipliklerinin hakim olduğu atlas bağlantıdır.

Atlas Bağlantının Türevleri

Atlas bağlantıya, bağlantı noktalarının ilave edilmesi veya eksiltilmesiyle atlas bağlantının türevleri elde edilir. Bağlantı noktalarının birbirine değmemesi gerektiği için, atlas bağlantıdan elde edilen türevlerin sayısı diğer dokuma bağlantıların türevlerine oranla daha azdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir