(CLY.) LYOCELL LİFİ


Tarafından | 5 Ağustos 2016

Lyocell Elyaf; rejenere selülozik esaslı bir elyaf türüdür. Bu lif, huş ağacı, meşe veya okaliptus gibi bitkilerin odun hamuru selülozundan yaş veya kuru jet çekim yöntemiyle üretimi yapılan bir rayon elyaf türüdür.

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Lyocell’i hidroksil gruplarının yer değiştirmesinin gerçekleşmediği ve hiçbir kimyasal ara maddenin oluşmadığı bir organik çözeltiden çökelen selülozdan oluşan bir lif olarak tanımlıyor ve bir rayon alt kategorisi olarak sınıflandırıyor.

lyocell-logo

Liyosel tüketicilerin hayatına 1991’de girdi ve rayon’un bir çeşidi olarak satılmaya başlandı. Liyosel yapısı bozulmuş selülozdan üretilmiştir. Liyosel diğer selülozik liflerin yapılarıyla (pamuk, keten, hasır ve rayon) birçok ortak özelliğe sahiptir. Liyosel liflerinin başlıca özellikleri arasında yumuşak, emici özelliklerinin yanı sıra kuru veya nemli olduğu farketmeksizin güçlülüğünden ödün vermez ve buruşmaz. Makinada, elde ve kuru temizlemeyle temizlenebilir. Kaplanması kolaydır ve istenilen her renge kolaylıkla boyanabilir. Liyosel ayrıca süet,deri ve ipek yerinede kullanılabilir.

Üretim Yöntemi

Liyosel çözerek spinleme yöntemi ile üretilir. Ağaç hamuru N-Metilmorfolin N-oksit içinde çözülür bu çözeltiye de “macun” adı verilir. Bu çözelti birlieştiricide birleştirilerek tek fibere dönüştürülür. Liyosel fiberlerine (liflerine) dönüşümden sonra yıkanır ve kimyasal maddeler ile kaplanır, arılaştırılır. (Kadolph, Sara, and Anna Langford. Textiles:Ninth Edition. Prentice Hall. 2002.)İkincil ürünleri çıktığından beri liyosel artık çevre dostu olarak anılmaktadır. Buna karşın azımsanmayacak enerji tüketimi ve petrol kaynaklı çözeltisi liyoselin yarar yitimi (dezavantajıdır).

Özellikleri

 1.  Mükemmel kıvrım oluşturulabilir, güneş solmasına karşı dayanıklıdır.
 2.  Güve, yağ ve kimyasallara karşı dayanıklıdır.
 3.  Yün, pamuk benzeri karışımlı kumaşlara estetik bir hava verir.
 4.  Statik ve tüylenme sorunu olabilir.

Kullanım Alanları

Liyosel günlük giysilerden en resmi giysilere kadar, konfor ve zerafetin arandığı her yerde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bunlardan bazılarını sıralarsak;

 • Hazır giyimde,
 • Çorap,
 • Yuvarlak örgülü giysiler,
 • Spor giysiler,
 • Çocuk giysileri
 • Ev tekstilinde,
 • Yorgan,
 • Döşemelikler,
 • Yer kaplaması,
 • Tente ve güneşliklerde,
 • Dış mobilyalarda

(CLY.) LYOCELL LİFİ” için 1 görüş

 1. Ali

  Eşsiz kapalı döngü süreci ile tencel üretiminde kullanılan çözücü kimyasal kapalı döngü işleminde yaklaşık % 100 oranında geri dönüştürüldüğünden tencel elyafları çevredir ve geleceğin elyafları olarak görülür. Bu özel kapalı döngü süreci, Avrupa Birliğinden Çevre İçin Avrupa Ödülünü aldı diyor lenzing firması resmi sitesi ne kadar doğru bilmiyorum ama adamlar sitelerine böyle yazmışlar. Birde şunu söyleyim üretim yöntemi hala sır olarak saklanıyor ve ne çevrecidir emin değilim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir