POPLİN KUMAŞ ÖZELLİKLERİ


Tarafından | 25 Kasım 2017

Poplin; Bezayağı örgüsünde, çözgüsü atkısından daha ince ve daha sık dokunan bir kumaş türü. Eskiden daha çok ipek iplikle ipek poplin yapılırken, günümüzde yaygın olarak merserize ince numara penye pamuk ipliğiyle dokunan pamuk poplin yapılmaktadır.

Çözgüden çizgili olan poplinler de vardır. Özellikle gömlek yapımında kullanılır. Kalın poplin kumaşlar ise ceket, pantolon ve trençkot yapımında kullanılır. % 100 pamuklu poplin kumaşlar; nevresim ve çarşaf yapımında da kullanılır bu tür kumaşın yüzeyi düzenli, yapısı sık ve örtücüdür.

Polyester poplin kumaş örneği

Poplin kumaşlar isteğe göre; yün, pamuk, ipek, rayon, polyester veya bunların birbiri ile yaptıkları karışım iplikler ile de üretilebilmektedir.

Eğer çözgü ve atkı iplikleri, yakın numara iplik ve aynı tür elyaf kullanılarak dokunursa,çizgili görünümü az olan aynı zamanda ütülemesi kolay ve kırışma özelliği daha az olan bir poplin kumaş elde edilir.

Çizgili gömleklik poplin kumaş

Poplin terimi, 15. yüzyılda Fransa’nın Avignon kentinde üretilen ve genellikle ipekten yapılan papelino isimli kumaştan gelir. Poplin 20. yüzyıla kadar yaygın olarak; ipek, pamuk veya ağır yünlü elbiseler ve kışlık giysi üretiminde kullanılmıştır. Poplin kumaşlar o dönemde döşemelik kumaş olarak ta yaygın bir kullanım alanına sahipti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir