ÜNLÜ TÜRK MODACILAR


Tarafından | 12 Ekim 2016

Son yıllarda, Türkiye tekstil üreten bir ülke olmanın yanında; bu imajı daha da geliştirirek; modaya yön veren ülkeler arasına girmeye çalışıyor. Bunun için eğitim başta olmak üzere pek çok alanda moda ile ilgili atılımlar yapılıyor, İstanbul moda haftası başta olmak üzere pek çok etkinlik düzenleniyor. Her ne kadar tasarlanan kumaş olsa da; kumaş tek başına estetik bir anlam ifade etmiyor; moda dehalarının yetenekli ellerine gerek duyuyor, o rengarenk ve değişik türdeki kumaşlar sanatsal bir dokunuşla elbiseye dönüşüyor.

Dünyada çok önemli ve isim yapmış modacılar var ama ülkemizde bu işin temsilcileri kimler acaba. Bu yazımızda Türkiye’nin önemli modacılarını ve moda tasarımcılarını kısaca tanıtmaya çalışacağız. İşte Türk modasına yön veren insanlar:

ARZU KAPROL

ARZU KAPROL

Ardından couture eğitimi için Paris American Academy’de Perfectionnement programını tamamladı. 1995 yılında aldığı prestijli Beymen Academia “Avant-Garde Tasarımcı” ödülü ile moda dünyasında adını duyurdu. Kendi adını taşıyan markasını 1998 yılında ilk defa moda tutkunlarıyla buluşturdu. 2007 yılında Fashion TV ve 2011 yılında Elle Style Awards kapsamında olmak üzere “Yılın Moda Tasarımcısı” ödüllerini aldı.Tasarımı kıyafet mimarlığı olarak tanımlayan Arzu Kaprol, modern ve eşsiz bir tasarım diliyle ve kendisiyle özdeşleşen detaylarda büyüyen özgün işçilikle, zamansız kıyafet ve aksesuarlar yaratarak geleceğin moda kültürüne göndermeler yapıyor.

ATIL KUTOĞLU

1991 yılında Viyana Üniversitesi’ndeki işletme eğitimini tamamladı. Moda hayatına Beymen ve Vakko gibi başarılı markalarda yaptığı stajla başlayan Kutoğlu, Münih Moda Haftası´nda ”En iyi genç modacı”, ”Avusturya´nın en iyi modacısı” gibi birçok ödülün sahibi oldu. Dünyanın 11 ülkesinde tasarımlarıyla yer alan Kutoğlu, New York Times, WWD, Washington Post, Daily Telegraph, Süddeutsche Zeitung, Vogue, Elle, Collezioni, CNN International gibi uluslararası medya kuruluşlarıyla çalıştı. Jessica Alba, Catherine Zeta-Jones, Naomi Campbell gibi ünlü isimler de müşterileri arasında.

BARBAROS ŞANSAL

1957 yılında Türkiye’nin başkenti Ankara’da Sungur Tekin Şansal ve Güner Eczacıbaşı’nın çocuğu olarak dünyaya gelen Şansal, Şişli Özel Dost İlkokulu, Yeşilköy Halil Vedat Fıratlı Pansiyonlu İlkokulu, Site Koleji, İstanbul Alman Lisesi, İzmir Fatih Koleji, İstanbul Vefa Lisesi, İstanbul Maltepe Lisesi, İstanbul Fenerbahçe Lisesi ve Marmara Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi’nde eğitim görmüş, eğitimini Londra’da tamamlamıştır.Habertürk’te “Toplu iğne” ve Skytürk’te “Çengel iğne ” isimli programları yaptı. “3. SINIF HAMUR KAĞIDA MÜREKKEBİ HAYATLAR” isimli bir kitap yazdı. Ayrıca Matthew Frederick ve Alfredo Cabrera adlı yazarların yazdığı “Moda okulunda öğrendiğim 101 şey” isimli kitabı türkçeye çevirip yayınladı. Marmara üniversitesi ve Ankara Başkent Üniversitesinde “Moda tarihi” dersleri verdi.

CEMİL İPEKÇİ

CEMİL İPEKÇİ,

İstanbul doğumlu olan sanatçının baba tarafı Selanikten gelmiş, Aynı aileden ünlü Soprano Leyla Gencer’in akrabasıdır. Baba tarafından İsmail Cem ve Abdi İpekçi ile kuzendir. İpekçizadeler ailesinden gelen Cemil İpekçi 5 yaşından beri kesintili olarak İstanbul’da yaşamaktadır.

Eğitimini İngiltere’deki Royal Academy of Arts (Kraliyet Sanat Akademisi)nden 1971 yılında tamamladı.[2] 1972-75 yılları arasında stilist olarak çalıştı. 1975 yılında Tzaganeisimli moda evini kurdu. 1979 yılında Tzagane’ın bir şubesini Nis’de açtı. 1984’e kadar her iki moda evinde birden Türk ve Anadolu kültürünü işleyen çalışmalar yaptı. 1984’de İstanbul’da Haute Couture moda evini kurarak çağdaş gece modasına dönüş yaptı. 1990’lara kadar Türk ve Anadolu motifli çalışmalarına ara verdi ise de bu kesinti 1992 yılındaki “Suzeni” isimli koleksiyonu ile sona erdi.

CEM HAKKO

İlkokulu Türkiye’de bitirdikten sonra eğitimine Cenevre’de, College du Leman’da devam eden Hakko, liseyi Strasbourg’da bitirdikten sonra Paris’te, “Ecole Des Hautes Etudes Internationales / School of International Studies veİsviçre’de Friburg Üniversitesi’nin “Faculté de Sciences Economiques et Sociales” bölümünde / Faculty of Economics and Social Sciences’da eğitimini tamamladı. Yabancı dilleri Fransızca ve İngilizce’dir. Fribourg Üniversitesi’nde bitirme tezi olarak “Moda Olgusu” adlı kitabı yazdı. Kitapta modanın doğuşunu, gelişimini, modayı yaratan toplumsal ve ekonomik etkenleri bilimsel bir açıdan inceledi. Aynı zamanda moda kavramının psiko-sosyolojik boyutlarının da ele alındığı yapıtta, ayrıntılı örneklere de yer verdi.Üniversite yıllarında Türkiye’de geçirdiği yaz tatilleri sırasında Vakko markasını yaratan babası Vitali Hakko ile Vakko’da çalışmaya başlayan Cem Hakko, 1980’li yılların başında İstanbul’a kesin dönüş yaptı.

CENGİZ ABAZOĞLU

CENGİZ ABAZOĞLU

1969 yılında doğdu. Ailesinin kumaş konusunda faaliyet gösteren firmasında çalışmaya başlayarak küçük yaşlarda modayla tanışmıştır.

Modacı olmayı küçük yaşlarda yapmaya karar verdiği için eline geçirdiği bütün kağıtlara modeller çiziyordu. Kendini çalışma hayatına ve modaya o kadar çok kaptırdı ki, modacılık yüzünden liseden sonra eğitimine devam etmemiş ve Brüksel merkezli bir deri firmasında tasarımcı olarak çalışmaya başlamış, önce yardımcı stilistlik yapmış, ardından da 2006 senesine kadar sadece ısmarlama ya da kişiye özel diye tanımlanan “Haute Couture” tarzında kendi atölyesini İstanbul Nişantaşı’da kurmuş ve koleksiyonlarını hazırlamaya devam etmiş. 2006 senesinden itibaren hazır giyim konusunda da faaliyet göstermeye başlamıştır. 2009 yılından bu yana İstanbul’un yanı sıra yurt dışında Paris Haute Couture haftasında da koleksiyonlarını sergilemektedir.

DİLEK HANİF

8 Nisan 1962 yılında İstanbul’da doğdu. İki çocuğunu büyüttükten sonra meslek hayatına atıldı. 90’lı yılların başında modacı olan Dilek Hanif, Hülya Avşar’ı giydirdikten sonra dikkatleri üzerinde topladı. Moda dünyasında etkili bir isim olan Dilek Hanif’in kendi adına iki mağazası var. Son derece hırslı ve çalışkan olan Dilek Hanif Mimar Sinan Üniversitesi’nde kara kalem, desen çalışması, kumaş boyama gibi dersler alarak kendini her konuda yetiştirmeye özen gösterdi. İlk markası Dilek Hanif Line’ı 1990 yılında yarattı. Küçük bir atölyede yarattığı modelleri zamanla Türkiye sathında yayıldı. Özel “Couture” kıyafetler tasarlamaya başladıktan sonra Hülya Avşar’la zirveye çıktı.

İlk “Couture” defilesini 2002’de Aya İrini’de sundu. 2003 ilkbahar – yaz koleksiyonunda sunduğu geleneksel iğne oya figürleri ona “Yılın En Başarılı Kadın Moda Tasarımcısı” ödülünü getirdi.
2004 İlbahar – Yaz Koleksiyonunu Haute Couture Haftası etkinliğinde Paris’te sundu. Ve bu haftada koleksiyon sunan ilk Türk tasarımcısı unvanını aldı.

HAKAN YILDIRIM

1971 doğumlu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitim aldı. 1998’de İTKİB’in düzenlediği Genç Moda Tasarımcıları yarışmasında birinci oldu. Türk markalarında kreatif direktör olarak çalıştı. 2001 yılında kişiye özel tasarım yaptığı kendi markasını kurdu ve heykelsi formlarıyla ünlendi. 2010’da HAKAAN markasıyla Londra Moda Haftası’na katıldı ve basından büyük ilgi gördü. Prestijli Andam ödülünü kazandıktan sonra koleksiyonlarını Paris Moda Haftası’nda sergiledi. Genç ve ulaşılabilir lüks anlayışını temsil eden markası Section Mode Unique’i kurdu. H by HAKAAN YILDIRIM markasıyla Londra Moda Haftası’nda koleksiyon sunmaya devam ediyor.

HAKAN AKKAYA

HAKAN AKKAYA

Hakan Akkaya, 23 temmuz 1982 tarihinde Ordu’da doğmuştur. İlk orta ve lise öğrenimini de Ordu’da tamamladıktan sonra Üniversite için Ankara’ya gitmiştir. Babası Ordu’da turizm ve İnşaat işleriyle meşguldü. 21 yaşında babasını kaybetti. Bir kız kardeşi var.Üniversiteye, Ankara Bilkent Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde başladı, ama bitirmeden ikinci sene modacı olmak için ayrıldı.19 yaşında İstanbul’a taşındı. İstasyon Sanat Merkezi, Moda Tasarımı Bölümünde Moda Eğitimi aldı.İlk kez 21 yaşında iken erkek, kadın koleksiyonlarını hazırladı. İlk işi Batik Örme’deydi, ardından Boyner Holding ve Sarar gibi büyük markalarla çalıştı. Fabrika markası için çalışmaya devam etti.2005 yılında Nişantaşı’nda açtığı home ofis ve “Hang by Hakan Akkaya” adında bir markası var. Hakan Akkaya, işadamları, iş kadınları, ünlü oyuncular hatta Dubai şeyhlerinin vazgeçemediği bir modacı oldu.

HANİFE ÇETİNER

Hanife Çetiner (1938, Çanakkale – 10 Ocak 2011, İzmir), Türk modacı.

Resim ve ev ekonomisi öğretmeni olan Çetiner 1990 yılından itibaren moda çalışmalarına başlamış ve 67 Miss Turkey güzeli için 134 elbise hazırlayarak yarışmada en çok görev alan modacı olmuştur. Geleneksel Türk motiflerini kullanarak hazırladığı bu elbiseler Miss Universal, Miss World, Miss Europe, Miss International yarışmalarında 9 adet “Best In Evening Gown” ve 4 adet “National Costume” ödülünü kazandırmıştır. 1998’de Şırnak’ta ilk defileyi düzenledi ve bölgenin yok olmaya yüz tutan şal şepik dokumalarından hazırladığı “İzmir’den Şırnak’a Sevgi Bağları” adlı koleksiyonunu sergileyerek bunu Türkiye’ye tanıttı.

NESLİHAN YARGICI

1952’de doğdu. Kısa süren modellik kariyerinin ardından moda dünyasına adım attı. 80’li yılların sonunda popüler olan tiyatroda defile modasını başlattı. 90’lı yıllarda kariyeri kadar, düzenlediği çılgın partilerle de basının gündeminde kaldı, siyahların kadını olarak anıldı. Atıf Yılmaz’ın yönettiği 1988 yapımı Arkadaşım Şeytan’ın kostümlerini tasarladı. 90’lı yıllarda patlayan Türk pop müzik sanatçılarına imaj danışmanlığı yaptı, Sertab Erener’in çıkış parçası Sakin Ol’un klibinde oynadı. Kanal 6’da Beni Baştan Yarat isimli bir programın sunuculuğunu yapan tasarımcı, 1996 yılında modayı bıraktığını açıkladı.

NUR YERLİTAŞ

11 Aralık 1960 tarihinde İstanbul Vefa’da doğmuştur. Annesinin adı Saadet Yerlitaş’dır. Benan adında bir kız kardeşi vardır. Dobralığı ile biliniyor. Bu yüzden sözünü sakınmak hiç ona göre değil. Kendisini “dikişçi” ve “kostüm tasarımcısı” olarak tarif ediyor. Bilindik ifadesiyle “modacı” olarak anılmak istemiyor. Bir dikiş atölyesi vardır. 80li yıllarda Paris‘ten, Milano‘dan valiz içinde getirdiği kıyafetleri satarak modacılığa başlamış. Kendisini “Arızalı” olarak tarif eden Nur Yerlitaş, stres atmak için bulaşık yıkıyor.  Derin Mermerci‘ye de Bülent Ersoy‘a da elbise dikiyor. Ajda Pekkan, Bülent Ersoy, Sibel Can,Petek Dinçöz ve Seda Sayan‘ın sahne kostümlerini hep Nur Yerlitaş diker.  Show TV’de yayınlanan “Bugün Ne Giysem” adlı yarışmada jüri üyeliği yaptı. Diğer jüri üyeleri ise Moda Tasarımcısı İvana  Sert, Hakan Akkaya ve Kareograf Uğurkan Erez oldu.

ÖZLEM SÜER

1968 İstanbul doğumlu. İlk tasarımlarını, annesinin dikiş odasındaki artık kumaşlardan, bebekleri için yaptı. Beş yaşından itibaren babasının ertesi gün hangi takım elbiseyi giyip hangi kravatı takacağına o karar verdi. Marmara Üniversitesi Tekstil bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı ve akademik kadroya katıldı. 1991’de araştırma görevlisi, 2000’lerde yardımcı doçent oldu. 2002’de Düsseldorf’taki bir fuarda, Anadolu’daki şifacıları anlatan bir enstalasyonla ilk kişisel defilesini yaptı. Bahar Korçan, Hakan Yıldırım, Arzu Kaprol, Hatice Gökçe, Ümit Ünal ve İdil Tarzi ile birlikte Moda Tasarımcıları Derneği’ni kurdu. Tasarımları Londra, Moskova, Milano, Paris başta olmak üzere pek çok ülkede ve 60 butikte satılan Süer, aynı zamanda International Colour Commission (Uluslararası Renk Komitesi) Türkiye temsilcisi.

YILDIRIM MAYRUK

Yıldırım Mayruk, 1940 yılında Bursa’da 5 çocuklu ailesinin en küçük çocuğu olarak doğmuştur. “Mayruk” olan soyadının manası Osmanlıca “muzaffer” demekmiş, çoğu kişinin zannettiği gibi Ermeni’likle alakası yok.

Lise yıllarında şapka yapıp satarak başladığı moda hayatına 1960′li yılların başında Bursa’dan İsndaki Çiçek Pasajı’nın kapısının tam karşısında Güney Palas’ta bir çatı katında atölye kurarak devam etti. Kısa sürede atölyesini de ününü de büyüttü.

Sonrasında ise terzilerin katıldığı bir defileye 10 elbise ile katıldı. O defile sonrasında Yıldırım Mayruk, dönemin piri sayılan sosyete terzisi “Mualla Özbek” ile tanıştı. Mualla Özbek ile tanıştığında kendisine “benden sonra bayrağı sen taşıyacaksın” demiş ve defilenin sonrasında atölyesi müşteri akınına uğramış.

Beyoğlu’ndaki atölyede 10 sene çalıştıktan sonra Şişli’ye, oradan Teşvikiye’ye geçti ve 22 sene burada çalıştıktan sonra şu an bulunduğu Gümüşsuyu’na geçti.

ÜNLÜ TÜRK MODACILAR” için 1 görüş

  1. mete_bey

    Yararlı bir konu olmuş. Neredeyse tüm ünlü modacılar hakkında bilgiler var.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir