(CUP.) KUPRO ELYAFI


Tarafından | 20 Şubat 2017

Cupro Kumaş Nedir

Lif kısaltması CUP. olan  Cupro, Pamuk çekirdeğinin etrafındaki liflerden elde edilen, özünde yine pamuk olan selulozik bir elyaftır. Bu elyaflardan yapılan kumaşlara ise Kupro Kumaş denir.

Dokunduğunuzda içinizi ısıtan, yumuşaklığı, parlaklığı, ipeksi ve ciltle dost yapısı ile diğer elyaflardan bir adım öne geçen Cupro hakkında bilgiler bulacaksınız.

Çeşitli renklerde cupro kumaşlar

Cupro Elyafı Özellikleri

Cupro elyafından üretilen iplikler ve dolayısı ile kumaşlar, pamuk ipliğinden daha yumuşak ve daha düzgün bir yüzeye sahip olmakta, doğal elyaflarla, sentetik elyafların artı değerlerini bir araya toplayarak, pamuk gibi nefes alırken, selülozik elyaflarda olduğu gibi kusursuz bir yüzey görüntüsü ve ipek hissi yaratmaktadır. Bu kumaşlar, yumuşak ve pürüzsüz dokusu, ipeksi görüntüsü ve ciltle uyumlu yapısından dolayı, gerek iç giyim, gerekse dış giyim olarak, bayan ve erkek kullanımında artı değer yaratmaktadır.

Pamuk çekirdeğinin kabugu

Cupro Elyafı Eldesi

Cupro elyafı, pamuk atığından geri kazanım yöntemiyle elde edilmesinden dolayı, yeryüzünün sınırlı kaynaklarını daha etkili kullanmaya destek olmaktadır. Önceden değerlendirilemeyen bir kaynağın tekrar kullanıma kazandırılması, toprakta kısa sürede çözünebilen yapısı, çevre dostu özelliği olması ve yenilenebilir bir kaynaktan gelmesi sebebi ile, doğal kaynakları daha verimli kullanmak üzerine kurulu sosyal sorumluluk projeleri açısından da önem kazanmaktadır.

Elyaf özellikleri

Cupro kısa pamuk liflerinden oluşan pamuk artıklarının saflaştırılmasıyla elde edilen rejenere selülozik bir elyaftır. Saflaştırma işleminin ardından kimyasal süreçlerden geçen cupro ipliği, pamuk ipliğinden daha yumuşak ve daha pürüzsüz bir doku kazanmaktadır.

Normalde pamuk elyafının atık olarak ayrılan bir kısmından teknolojik süreçlerle elde edilen cupro dünyamızın sınırlı kaynaklarının etkili kullanımını desteklemesi yönüyle ön plandadır. Böylece önceden kullanılmayan bir kaynaktan çok değerli bir kaynak yaratımı sağlanmış olur.

Ayrıca çevreye zarar vermeden toprakta kısa sürede çözünebilen yapısı ve pamuk elyafının sürekli üretiminin olması dolayısıyla sürekli yenilenebilir bir kaynaktan gelmesi de çevre dostu olmasını destekler niteliktedir.

Cupro Kumaşlar

Cupro kumaşlar pamuk gibi nefes alır, dökümü güzeldir ve teninizde ipek hissi yaratır. Doğal elyaflarla sentetik elyafların en iyi yönlerini bünyesinde toplayan Cuprodan elde edilen kumaşlar ipeksi dokunuşlarıyla ilk andan itibaren farkını belli etmektedir. Kumaş yüzeyi oldukça yumuşak ve pürüzsüzdür ve ciltle dost bir yapıdadır.

Polyester cupro kumaş

Kullanım alanları:

Vücuda hoş bir biçimde saran dökümlü özellikleriyle şık elbiseler, bluzlarda kullanım için çok uygundur.

Kaynak: kirmeniplik.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir